środa, 1 grudnia 2010

Bonsai - jak zacząć ? Część 1 - wybór drzewka


Wiele osób chciałoby mieć własne drzewko, ale nie wie jak dokładnie się do tego zabrać. Myślę, że kilka słów na ten temat przyda się początkującym miłośnikom tej sztuki.
Jako pierwszy temat opiszę wybór drzewka. Możliwości jest kilka, ale wybierając drzewko musimy brać pod uwagę przede wszystkim jego wymagania - temperaturę, wilgotność, światło czy warunki zimowania. Tak więc zanim kupimy roślinę powinniśmy dowiedzieć się dokładnie jaki gatunek nas interesuje, jakie są jego warunki hodowli i czy możemy takie warunki zapewnić. Należy pamiętać o podstawowej sprawie, czyli czy mamy do czynienia z drzewkiem indoor(gatunki tropikalne, które możemy cały rok trzymać w pomieszczeniach) czy też outdoor(gatunki z naszego klimatu, które muszą stać cały rok na zewnątrz i przechodzą zimowy "spoczynek"). Zacznę od tych pierwszych czyli gatunków indoor. W tym przypadku początkującym najbardziej polecane są fikusy. Zarówno Ficus Retusa, Ficus Microcarpa czy też F. Benjamina w drobnolistnej odmianie "Natasha" są gatunkami prostymi w hodowli, szybko rosnącymi i odpornymi na zabiegi formujące i ewentualne błędy. Jedynym problemem jest ich dostępność w przystępnej formie, gdyż "Natasze" są zazwyczaj sprzedawane w "pęczkach" po kilka sztuk związanych materiałem, natomiast pozostałe fikusy już jako gotowe drzewka, bardzo często w formie tzw. "marchewy", która z bonsai niestety nie ma nic wspólnego. Osobiście polecam "Natashe" i zrobienie "mumii", to szybki i fajny sposób na stworzenie "swojego" drzewka. Oprócz fikusów do kupienia w marketach są wiązy drobnolistne, karmony, serissy, sageretie, pieprzowce i ligustry chińskie.(Identyfikacja gatunków w kolejnych postach;-) ) Dla początkujących można polecić zwłaszcza te 3 ostatnie, gdyż są to prostsze w hodowli gatunki i dobrze reagują na cięcia.
Jeśli chodzi o gatunki outdoor to początkującym najbardziej polecane są jałowce, ale raczej nie jest to jedyna droga. Z gatunków iglastych można też polecić modrzewie, gdyż szybko rosną chociaż wymagają już większej wiedzy i umiejętności jeśli chodzi o formowanie. Z gatunków liściastych można polecić np. graby, śliwki czy też klony. Na pewno na początek nie nadają się gatunki wolno rosnące takie jak dęby, buki i sosny, jak też gatunki mające duże liście jak np. kasztanowiec.
To jakie drzewko wybierzemy zależy od naszych upodobań, a także możliwości finansowych. Tak więc jeśli chodzi o indoory możemy rozglądać się w kwiaciarniach, marketach lub też w wyspecjalizowanych punktach sprzedaży drzewek bonsai. Dodam, że zima nie jest najlepszą porą na takie zakupy. Transport przy niskich temperaturach, ogrzewanie i suche powietrze w mieszkaniach, a także mała ilość światła, dla osłabionych drzewek mogą być fatalne w skutkach. Pamiętajmy, że drzewka indoor to gatunki tropikalne, które w naturalnych warunkach mając cały rok odpowiednią ilość światła, natomiast w mieszkaniach zimą, kiedy dzień jest krótki światła jest naprawdę niewiele.
Outdoorów szukajmy w szkółkach. Odradzam zamawianie drzewek na allegro lub wykopywanie drzewek z natury nie mając w tym żadnego doświadczenia, gdyż w najlepszym wypadku takie drzewko ląduje w gruncie i pierwsze zabiegi można przeprowadzać dopiero po kilku latach. Wybierając roślinę, szukajmy drzewek zdrowych, bez szkodników, z odpowiednim układem gałęzi, grubym i ciekawym pniem. Możemy odgarnąć też trochę ziemi przy podstawie pnia, żeby zobaczyć nebari. Jeśli sami chcemy formować drzewko od podstaw, w momencie zakupu powinniśmy mieć już jakąś wizje, jak drzewko będzie wyglądało po naszych zabiegach. Dzięki temu wybierzemy odpowiedni materiał, odrzucając rośliny które nie pasują do wybranego przez nas stylu np, ze względu na nieodpowiedni układ gałęzi czy też rozdzielający się pień. Powinniśmy być pod tym względem bardzo krytyczni.
Na koniec odniosę się do jeszcze jednej kwestii a mianowicie nasion. Oczywiście nie ma czegoś takiego jak "nasiona bonsai", które to można czasami zobaczyć na akcjach. Są to zwyczajne nasiona i to zazwyczaj przestarzałe z których wykiełkuje może 1 na 100. Hodowla z nasion jest ciekawa i może wiele nauczyć, wiele osób zaczynających przygodę z bonsai upiera się, że wyhoduje bonsai z nasion ale nie tędy droga. Wyhodowanie drzewka bonsai z nasiona wymaga minimum 10-15 lat, z czego pierwsze zabiegi formujące można przeprowadzać dopiero po kilku latach, o ile sadzonka przeżyje i będzie zdrowa. Nasiona są miłym dodatkiem, ale na pewno nie mogą być jedyną drogą do posiadania bonsai, bo po prostu się niedoczekany. Panuje przekonanie, że drzewka bonsai formujemy z drzewek młodych, a to nieprawda.
Mam nadzieje, że zawarte tutaj rady i sugestie okażą się przydatne w wyborze odpowiedniego drzewka. Pozostaje życzyć trafnych wyborów i radości z roślin. Powodzenia !

2 komentarze:

  1. Zapraszam na mojego bloga także znajdziecie tam informacje o bonsai. http://mojauprawa.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Gwoli uzupełnienia: bonsai indoory także przchodzą okres spoczynku. Jest on jednak regulowany porą suchą, a u nas ograniczeniem dostępu do wody.

    OdpowiedzUsuń